top of page

PERETERAAPIA

Laste sünni periood on rõõmutoov, nii hämmastav, tulvil ainulaadseid tundeid. Ühtlasi ka magamatust, segadust ja endalegi ootamatuid seisundeid.

Kui oskuslikult liikusid selles sina?
Ja sinu abikaasa või partner?
Kui hea lapsevanemana sa selles perioodis ennast tundsid/tunned?
Millised pinged see aeg teie perre tõi?
Kas kasvasite üksteisele lähemale või tekkis ka ebakõlasid?
Kuidas need väljakutsed teid mõjutasid?

Laste sünd toob peresse palju magamatust, pingeid, ärevust, sünnitusjärgset depressiooni, sagenevad konfliktid. Pereteraapia aitab õppida paremini time tulema siis ka partnersuhtega ja uue vanemate rolliga.
Laste toetamine, murede mõistmine on alati väljakutse. Kuidas rääkida nii, et usaldus säiliks, aga et nad ka sõna kuulaks, piire tajuksid - selle õppimiseks on pereteraapia parim.

Kui laps läheb lasteaeda, siis see period toob perre uued fookused ja uued mured. Kui hästi laps areneb? Miks tal tekivad jonni- ja vihahood? Miks ta ei kuuletu?

Mida teha, kui ta ei taha välja tulla mobiili-või arvutimängudest? Mida teha kui vanemate või vanavanemate kasvatusvõtted lähevad lahku?

 

Kas tundub, et teil jääb oskustest puudu? Kui te tunnete liiga sageli frustreerivaid tundeid, kui teil partneriga laste kasvatuses tekivad
erimeelsused, kui tunnete ennast mittemõistetuna, kui satute pidevatesse pingetesse - teil võib olla kasulik lasta ennast juhendada pereterapeudil.

Anchor 1

Teismeiga toob perre üldjuhul kõikumised. Laps enam ei naerata vanemate pöördumiste peale. Emotsioonid paiskuvad ja uksed pauguvad ning teismeline teatab, et olete ta elu ära rikkunud.

Seni teiega viisakalt suhelnud laps hakkab äkki jõuliselt vastu või tõmbub endasse. Omaealiste arvamus hakkab äkki maksma rohkem
kui vanemate oma. Teismaline tõmbub oma tuppa, teeb vanematele karmi kriitikat. 
Te olete seda kogenud? Ja tunnete, et ei saa sellega päris hästi hakkama?

Kas kehtestada end, kui teismeline nõuab õigust tulla öösel hilja koju, sest kõiki teisi ju lubatakse? Kui te veel lisaks kuulete, et ta klassis või koolipidudel on suitsetanud, joonud või kasutanud aineid, siis kelle poole näpuga näidata? Kui ta enam ei kuuletu, väid mässab? 

Kuidas edasi minna paarisuhtega, kui lapsevanematena järjest vaidlete kasvatusteemadel? Kui teismeline hakkab eemalduma, kaotab motivatsiooni, ilmutab õpiraskusi ning ei suuda enda eest hoolitseda – mida siis teha? On ilmne, et on midagi, mida te ise ei näe.

Pädev pereterapeut aitab märgata seda, mis on tähelepanuta jäänud, aitab teismeliseni uuesti jõuda.

Laste teismelisuse periood on kõigile vanematele väljakutseks. Vahel jääb mõistusest puudu, kui and provotseerivad või kui nende tunded kõiguvad. Karmide meetoditega ei saa ega ole kasulik, konfliktid hoopis siis teravnevad. Pereteraapia õpetab teismelistega kontakti säilitama ja arendama, aitab neil ja perel leida uut tasakaalu teismelise parimaks toetamaiseks.

Ega siis primaarperest ehk päritoluperest iseseisvasse ellu välja lennates peresuhete probleemid ei lakka olemast. Eriti, kui noor loob oma pere ehk pereteraapia keeles uue tuumpere, viiakse päritolupere mustrid uude tuumperesse kaasa.

Me kohtame seda sageli, kus algse päritolupere ja noorte loodud uue tuumpere vahel tekivad pinged – vastsete vanavanemate põhimõtted ning õpetused põrkuvad noorte vanemate tõekspidamistega.

Kui palju tohiksid uued lapsukesed multikaid vaadata või moblas mänge mängida? Kas sööma peaks etteantut või laps valib? Kui palju on lubatud komme või jäätist? Kuidas jonni puhul käituda jne? Kasvatuslikud vaated võivad tõsiselt erineda.

Kui sageli peaks ühe või teise partneri vanematel külas käima, kas vanemad tohivad iga päev sisse astuda? Kelle reeglid külas maksavad, kas noorema või vanema paari omad? Kuidas üleüldse niisugust rahu luua, kus noore tuumpere vaated on hoitud, lähedus päritolupere vanematega jääb samuti kestma? Ka need on sagedased pereteraapia seansside teemad.

Kui tunned, et tahad targemaks saada

bottom of page