top of page

KAALULANGETAMISE PSÜHHOLOOGILINE TUGI

Kaalu langetamise psühholoogilises teraapias keskendume muutuste tekitamisele  mõtlemises, emotsioonides ja selle kaudu ka käitumises - et te omandaksite uued meeldivad toitumisharjumused; nimelt meeldivad ja tervislikud – sest ka toidunauding peab säilima.

Aitame teil avastada lingid, miks te üle sööte või mis põhjustab psühholoogilistest ajenditest  teie kaalu tõusu – neid põhjuseid on palju. Siin tulebki appi terapeut. Meil on selles töös efektiivsed kogemused mitmest kliinikust.

Kuna kaalutõus (või suisa rasvumine) võib olla seotud keeruliste emotsionaalsete ja psühholoogiliste põhjustega, aitab teraapia lahendada neid sügavamalt juurduvaid probleeme. Aitame  luua tervislikud pingevabad  harjumused ja uued paremini töötavad mõttehoiakud.

kaalulangetamise psuhholoogiline tugi.jpg
ulesoomine.jpg

Kaalu langetamise teraapia  sisaldab tavaliselt  järgmisi elemente:

Kõigepealt, harjumuslike mõtte- ja tundemustrite vaatlus, mis viivad ebatervislike toitumisharjumusteni. Töö mustritega aitab mõista ebatervislikke mõttemustreid: näiteks "ma väärin rohkem toitu, kui mul on raske päev", või "olen juba kaalus juurde võtnud, seega pole vahet, mida ma söön" jne. Ka enda harjumuspäraste emotsionaalsete seisundite mõtestust, narratiive (seletuslikke lugusid) sellest, kuidas  need seosed on tekkinud.

 

Kindlasti õpime arendama uusi toimetulekumehhanisme stressi või emotsioonide haldamiseks ilma toidu kui lohutusvahendi kasutamiseta. Niisuguste vaatluste ja arutluste sees õpime ühtlasi seadma realistlikke eesmärgid, sest harva tekitavd tulemused üleöö nipsust. Õpime sammhaaval  looma  saavutatavaid ja motiveerivaid kaalulangetamise eesmärke. See on süsteemne töö.

Päris kindlasti on osa tööst  - emotsioonidega toimetuleku oskuste arendamine. Sest emotsioonidelon söömishäiretes  väga suur roll. Kogemused näitavad, et paljud inimesed kasutavad toitu, et tulla toime negatiivsete emotsioonidega, nagu stress, ärevus, igavus või kurbus. Selles osas teraapia võib aidata. Tuvastada emotsionaalse söömise põhjuseid ja neid paremini mõista ja neid pöörama, muutma hakata.

Teraapia saab arendada tervislikke viise emotsioonidega toimetulekuks.

Võibolla vaatame sisse sinu toitumisharjumustele üldse. Kuidas sinu päritoluperes toituti? Millised olid toitumise suunislaused seal? Kas ja kes peres stressi kogedes kasutas emostionaalset söömist? Kuidas see sind mõjutas? Millal sa emotsionaalset söömist eda puhul esimest korda kogesid ja märkasid? Sellesse osasse tavaliselt vaatame samuti sisse. Võimalik, kui see sulle sobib, õpime mingil määral ka lihtsaid hingamisharjutusi stressi juhtimiseks.

Tähtis on sammhaaval luua eneseteadlikkust, et vältida emotsionaalset söömist juba  enne selle algust. Sageli rakendame ka motivatsioonitreeningut. Sest motivatsioonitreening aitab suurendada inimese motivatsiooni ja pühendumust muutustele - kui ka see on sinu teema. Oluline on ju mõista, miks inimene soovib kaalust alla võtta ja kuidas see mõjutab tema elu ja enesetunnet.

Teraapiatöös on meil  oluline  saavutada teadvustamine muutuste eeliseid: füüsilise ja vaimse tervise parandamine, enesekindluse tõus ja elukvaliteedi paranemine. Kui tugev sa selles teadvustuses juba oled? Siht on kindlasti selles, et luua pikaajaline pühendumus enda tervisele: teraapia aitab keskenduda pikaajalisele muutusele,  kiirete lahenduste tee on sageli ebaefektiivne.

tervislikud toitumisharjumused.jpg

Õpime juurde ka teadliku söömist: kuidas olla toiduvalikute tegemisel teadlik ja hetkes kohal, vältides automaatseid söömiskäitumisi, nagu emotsionaalne söömine või ülesöömine.

Vaatleme ka sinu portsjoneid, nende mõtestust: tähtis on aru saada ja teadvustada, kuidas mõjutavad neid sinu harjumused. Kuidas mõjutavad  kas  liiga suured portsjonid või sage näksimine kaalu? Saame  uurida, kuidas erinevad situatsioonid ja tunded mõjutavad sinu söömiskäitumist.

Enesehinnangu ja kehapildi parandamine – ka need on tähtsad teemad. Kehakaal ja välimus võivad mõjutada inimese enesehinnangut ja kehaga seotud enesetunnet. Teraapia aitab arendada positiivset kehapilti: õppida aktsepteerima ja austama rohkem  oma keha, hoolimata  hetke kaalust või välimusest. Palju töötame ka enesekindluse kallal: kuidas  õppida tundma end hästi ja väärtuslikuna, sõltumata välistest teguritest.

 

Harjumuste ja elustiili muutmine. Kaalu langetamise teraapia keskendub ka pikaajaliste elustiilimuutuste tegemisele, et saavutatud tulemusi hoida. Teraapia võib aidata: Harjutame  väikeseid ja järjepidevaid samme muutuste saavutamiseks, näiteks järk-järgult suurendada füüsilist aktiivsust, olgu selleks või kõndimine. Protsessis õpime kujundada uusi kasulikke harjumusi, mis toetavad tervislikku eluviisi, optimaalne kaal seejuures. 

Tagasilangus võib olla osa kaalulangetamise teekonnast, kuid oluline on õppida sellega toime tulema ja vältima selle süvenemist. Ka õpime, kuidas tulla toime tagasilöökidega, näiteks hetked, kus inimene kaldub tagasi vanade harjumuste juurde; kuidas neid järjest rohkem vältida.

Kaalu langetamise teraapia on terviklik protsess, mis keskendub mitte ainult füüsilisele kaalulangetamisele, vaid ka inimese vaimse ja emotsionaalse heaolu toetamisele. Teraapia aitab inimestel arendada teadlikkust, muuta ebatervislikke mõttemustreid ja leida uusi tervislikke tasakaale. Ühtlasi oleme koostöös arstide ja oma valdkonna spetsialistidega.

 

Väga palju on enda ja ühistes kätes!

ebatervislikud toitumisharjumused.jpg
bottom of page